יש מה לעשות! דע מה שתשיב!

כמו רבים שמעתי במוצאי יום כיפור את מה שקרה ברחבי הארץ ביום כיפור, כיצד נחצה גבול נוסף על הגבולות הרבים שכבר נחצו בשנה שחלפה, וכיצד הפריעו בדורסנות לתפילות יום כיפור במרחב הציבורי בגלל הפרדה בין גברים לנשים, והשמחה שאפפה אותי בעקבות הצום הקדוש פינתה את מקומה לרגשות אחרים לגמרי. מערבולת של רגשות החלה להציף אותי, בהתחלה רגשות זעם ותסכול, לאחר מכן חמלה שהתחלפה בסופו של דבר לעצבות ואפילו קצת ייאוש שהתגנב לליבי, אין גבול?! לאן נגיע?! ואז התחילו בתוכי כל מיני מחשבות, זה רק קומץ, הם מפוחדים, הם בטוחים שהם נלחמים נגד הרוע, חלקם משוכנע שהיהדות מסוכנת, ואז אמרתי לעצמי, עם כל הכבוד לכל לימודי הזכות הללו הנכונים כל כך, בסופו של דבר התוצאה היא, שמעשים מהסוג הזה הולכים ומתרבים, שהרי שיח של שנאה ושל "נגד" מדבק אנשים שנופלים לסיסמאות הללו בקלות, ועוד ועוד אנשים מפנים את הזעם שלהם כנגד היהדות, כנגד האחים שלהם, כאילו היו אויבים מרים. התחושה הקשה ביותר היא, שאין לנו מה לעשות! אנחנו רואים את התהליך שמתרחש מול עינינו, מבינים להיכן הוא מוליך, אך לא מבינים מה אפשר לעשות ותחושה של אוזלת יד קשה מרחפת באוויר.

רציתי לשתף את הציבור במחשבות שיש לי בעניין, אולי הן ימצאו חן ויתקבלו בלב הקוראים. אני לא מדבר לצד ההוא של אחינו, הם צריכים לעשות את חשבון הנפש שלהם ואני לא דוחף את עצמי להיכן שלא נותנים לי להיכנס, אני מדבר אלינו, מה אנחנו צריכים לעשות, מה תפקידנו, מה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב ולהפוך אותו לברכה במקום לקללה, ותפקידנו הוא בשלוש מילים: דע מה שתשיב! המטרה היא, שיהיו כמה שיותר אנשים שמבינים בעומק, עד כדי יכולת הסברה, את הרעיון שעומד מאחורי הפרדה הלכתית בין גברים לנשים ומדוע לא רק שהוא לא מזלזל בנשים חלילה או מנסה לפגוע בהן, אלא איזו ברכה גדולה הוא מביא לכולם.

לצורך כך, בתקופה הקרובה, נדרשים רבנים, בני תורה, אנשי רוח, אנשי חינוך, מומחים בכל התחומים להיכנס לעובי הקורה ולכתוב, לברר, להעביר שיעורים, לעורר שיח ולהוציא ניירות עמדה ובירורים מעמיקים אך בהירים בעניין.

אל תחשבו שאין מה להעמיק או שלא תצא ברכה גדולה גם בשבילנו מהעמקה זו, יש כל כך הרבה נקודות חשובות ומעניינות, מזוויות שונות ומגוונות של מקצועות התורה בעניין, שיכולות בוודאי להוסיף רבות לכל אחד מאיתנו. מי לא ישמח לקרוא הסברים מעמיקים ובהירים בעניין, שיעמיקו להסביר את הטוב ואת העדינות ואת האיזונים שיש בתורה.

כמובן, שכל הבירורים הללו, בסופו של דבר, צריכים גם להיות מנוסחים בצורה מותאמת לציבור הרחב והנפלא, שפחות בקיא ורגיל במנוחים ובמושגים של בית המדרש, אך הוא מאוד אינטליגנטי ומאוד צמא לשמוע הסברים מדויקים ובהירים על הזהות היהודית שלו.

הבירורים הללו צריכים להיות מועברים לכל עם ישראל, ללא יוצא דופן, ובכל מיני דרכים, לא רק בכתיבה, אלא גם בשיעורים מוקלטים ושיעורים חיים, בסדנאות, באומנות, במוזיקה וכו', בכל דרך שיכולה להתאים. לדוגמא: כמה זה מסובך לעשות תחרויות של כתיבת מאמרים והגיגים בעניין זה, תוך שימת דגש על עומק ועל בהירות? או תחרות תסריטים, ספרים, שירים וכדומה?

במקום להפוך את המרחב הציבורי [רשת, עיתונות, דפוס וכד'] לזירת התנגשות ננסה להפוך אותו לבית מדרש ענק של בירור הזהות היהודית שלנו. לא בסיסמאות, לא בצעקות או בהאשמות אלא בדיבורים, ברעיונות, בעומק.

וכמובן לא רק בנושא הזה, אלא גם בשאר הנושאים שעולים לכותרות, נושא אחר נושא יעבור בירור עמוק בכל מיני רמות ומכל מיני זוויות ראיה והתבוננות, ויופץ לכלל הציבור, על גווניו השונים ועל רמותיו השונות, וכמו לדוגמא נושא שמאוד עולה לכותרות – האם אנו אחים, ממה נובעת האחווה הזאת, מה הן גבולותיה ומהן ההשלכות שלה וכד'. השיח הזה הוא הזדמנות מצוינת בשבילנו לבירור העניין לעומקו. כבר לא די לנו בסיסמאות אנו רוצים העמקה והבנה.

הרווח יהיה לכולם, ראשית אנו נרוויח, שנברר לעצמנו בצורה ברורה ועמוקה יותר את היופי והמוסריות של התורה שלנו, של הערכים שאנחנו מאמינים בהם, וכך במקום להפנות את הכעס כלפי אחים, ללא שום תועלת, נפנה את הכוחות לבירור הזהות שלנו עד תומה. שנית, ציבור רחב וגדול שמאמין בכל ליבו ביהדות ובתורה עלול להיות מוסת בסיסמאות רדודות של שנאה ושל "נגד", במיוחד כאשר הוא רואה ושומע שאנשים מכובדים גם תומכים בעמדות אלו, כאשר לאנשי התורה אין תגובה הולמת, ולא משנה מאיזו סיבה, ואז חלקים ממנו עלולים להיגרר למחוזות כאלו שמרחיקים אותם מהתורה ומהזהות היהודית שלהם. בסופו של דבר סיסמאות ה"נגד" הללו שחוזרות על עצמן שוב ושוב, גם אם אנחנו כלל לא מבינים אותן ובטח שלא מסכימים איתן, עלולות לחדור לנו ולבנינו ללב אם לא נפעל כפי שהצעתי. ושלישית, זו הדרך האמיתית להאהיב את התורה על כל עם ישראל, כולל אלו שכרגע מתנגדים ליהדות ולתורה כפי שהן מצטיירות בעיניהם באופן משובש כל כך, או מתוך בורות או מתוך הבנה משובשת וחלקית לפי מה שהם קלטו מהתקשורת. 

אני מאמין (בהשראתו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל) שהמאבק הרוחני תרבותי הזה שעם ישראל נמצא בו נשלח אלינו משמים, על מנת לעורר אותנו לערוך בירורי עומק של היהדות והתורה הנפלאה שיש לנו ולהגיש אותם כשולחן ערוך, בצורה בהירה ומעניינת, לעצמנו, למשפחתנו ולכל ישראל אחינו, ואז הקללה תהפוך לברכה, תכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הקדישו את הלימוד
לע"נ יקיריכם