חזק ונתחזק בעד עמנו וערי אלוקינו

שלום לאחינו האהובים שבכל מקום ומקום. איך החמאס קורא למתקפת הפתע המרושעת שלו? "מבול אל אקצא". אז איך מתמודדים מול מבול? תיבת נח!  תיבת נח – חסד מסביב לשעון, שימור האווירה מפני השפעות וסערות חיצוניות, ולקיחת אחריות על העולם (הרב מתניה אריאל שליט"א).

אנחנו נמצאים בסופה של שנה קשה של פילוג, של מעין מלחמת דת, של איבוד הערכים המשותפים לכולנו כאן בארץ, של שיח נורא ומקולקל, של חשדנות בכל מי שחושב אחרת מאיתנו, ואנחנו הרי למודי ניסיון העבר ויודעים באופן וודאי, שבכל פעם שעם ישראל מגיע לקרע כזה גדול, וזה לא משנה מי אשם או מי התחיל, יש לצערנו הרב מלחמה קשה שמעוררת אותנו ומגלה בנו את התכונות הטובות שבתוכנו ואת האחדות ואת האהבה שבליבנו, מלחמה שמסלקת את הבלבולים מי אוהב ומי אויב, מי אח ומי פושע, מי באמת חושב על טובתנו וילחם בעבורנו ומי שונא אותנו ושמח באסוננו.

הולך ומתברר, כמו בכל פעם, שכולנו טובים, כולנו רוצים בטובת האומה, כולנו מחפשים את האמת, אין בתוכנו פושעים או רשעים אלא יש שונים יש טועים יש מבולבלים יש מושפעים, פעם זה אני ופעם זה אתה. 

אנחנו יודעים, שכאשר אנחנו לא מאוחדים הקב"ה מסלק מאיתנו את ההגנה האלוקית שכל הזמן חופפת עלינו, כמו שקרה בתקופה האחרונה שהזכירה לנו שאם הקב"ה לא יסייע לחיילנו לשמור עלינו הם לא יצליחו לעשות זאת לבדם, אבל עכשיו המציאות הזאת הולכת ומשתנה, אנחנו מתמלאים באחדות ובאהבה וחוזר לנו הסיוע האלוקי לשמור עלינו ולהצליח אותנו בכל מעשינו. כולנו אחים! כולנו בניו של אלוקים!

האחדות מתחילה בעין טובה מעריכה ואוהבת, ממשיכה במילים של חיבור, של פירגון, של חיזוק ומסתיימת במעשים, של קירוב לבבות ושל התעוררות רוחנית מתוך הבנה, שכולנו בניו של אלוקים, לכולנו נשמה אחת גדולה וכולנו ערבים זה לזה. ולא רק אחדות בין הקבוצות השונות נדרשת מאתנו, אלא גם אחדות ואהבה בתוך המשפחה, עם השכנים, עם החברים.

הגדלות של העם הזה ניכרת במיוחד בעת צרה, אז אתה רואה את הנשמה הענקית, את הכוחות האדירים, את הגדלות, את המסירות, את השמחה, את הערבות ההדדית, את האמונה הפנימית והטהורה, אז אתה מבין מדוע הקב"ה בחר בנו מכל העמים ואז אתה מתמלא גאווה להיות חלק מהעם הזה.

המלחמה הזאת היא לא המלחמה שלנו בלבד, אנו נלחמים את מלחמת ה', הארגון העמלקי הזה פגע בבניו האהובים של אלוקים, חילל את שמו הגדול של הקב"ה, הם ניצלו את טוב ליבנו ואת רחמנותנו הטבעית בכדי לפגוע בנו, אך הם שכחו שאנחנו יודעים גם לפעול בכל הכוח וללא רחם נגד אויבים כאלו אכזריים וזו המלחמה הכי מוסרית והכי צודקת. הם שכחו שהם נלחמים נגד אלוקים, שנותן כוחות אדירים לעם הזה כאשר הוא מתאחד ונלחם כאיש אחד בלב אחד. מלחמתנו דומה למלחמתו של דוד המלך בהילחמו בגוליית הפלשתי מתוך אמונה שהוא בא אליו בשם ה'.

כעת ידעו כל העמים, שרע ומר יהיה גורלו של כל מי שפוגע בבניו של אלוקים! העיר עזה וגרורותיה וכל שותפותיה, עיר החמס והרצח, עיר האכזריות והשקר תהיה לחרפה ולדיראון עולם, כולם יאמרו: ככה יעשה לעיר אשר איבדה צלם אנוש, אשר פגעה בבניו של אלוקים, אשר רוצחת את תושביה עצמם ומדרדרת אותם לשפל התחתית, של שנאה נוראה ואכזרית, שמגדלת תרבות של מוות ורוע.

הקב"ה רואה את הגבורה הגדולה שגילו החיילים והשוטרים ואנשי כיתות הכוננות שנלחמו בהפתעה ובנחיתות נגד חיילי האויב העזתי המוכנים להתאבד והעיקר לרצוח ולפגוע ביהודים, רואה את האחדות הפנימית הקיימת בתוכנו, כיצד כל חלקי העם הזה מוסרים את נפשם זה בעבור זה, בעבור כל יהודי באשר הוא, רואה את ההתעוררות הרוחנית האדירה והוא בוודאי אומר למלאכיו: ראו ראו את בני אהובי, עליהם גאוותי, אליהם לבי יוצא באהבה גדולה, הבה נרד ואפרוש סוכת שלומי עליהם.

עם ישראל מתגייס לצבא בהמוניו בלי פחד ובלי חשש, מלאים החיילים עוז וגבורה ועיניים בורקות ובכולם תשוקה להיות שותפים בתשועת ישראל מיד צר, בהחזרת הכבוד הלאומי, בנקמת ה' באויבי בניו, ממש כמו גיבורי האומה מדורות קדמונים, שעליהם למדנו ועליהם גדלנו, אנשים שפעלו בעוז ותעצומות בגבורה עליונה, ואשריהם ואשרי חלקם של אלו הזוכים להשתתף בדבר כ"כ גדול ונשגב, והעיקר לעשות את זה ללא פחד וללא מורא אלא לבטוח בצור ישראל וגואלו, ולבטוח בכוחות האדירים שהקב"ה נטע בתוכנו, שכעת הינם והולכים ומתעוררים בתוכנו בזכות האחדות. 

מבחינה מסוימת כל הארץ חזית, כולם שותפים בתיקון הרוחני והנפשי שעלינו לעשות, תיקון שייתן לחיילנו ולמנהיגינו את הכוח מלמעלה, ולכן עלינו להרבות אהבה ואמונה, אמונה ואהבה! במיוחד בשבתות, זמן שמוקדש למנוחת הנפש מהמרדף של ימות החול, זמן של לימוד תורה לבד ועם הילדים, זמן שמוקדש לתפילה בנחת ובשמחה יחד עם כל הציבור. אל נא נהפוך אותו לזמן של בטלה, או של סיפורי זוועות או של וויכוחים ומריבות.

עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה ולא מנפילות כואבות, הוא יודע ליפול ולקום חזק יותר, מלא באחדות, בקרבה לאלוקים ובתעצומות נפש ומתוכם לנצח את אויבנו הכרעה גמורה שלא יוכלו לקום ממנה. 

ונסיים בהבטחה המופלאה של חז"ל (רמב"ם הל' מלכים פ"ז הל"טו):

"וכל הנלחם בכל לבו בלא פחד ותהיה כוונתו לקדש את השם בלבד, מובטח לו שלא ימצא נזק ולא תגיעהו רעה, ויבנה לו בית נכון בישראל ויזכה לו ולבניו עד עולם ויזכה לחיי העולם הבא, שנאמר כי עשה יעשה ה' לאדוני בית נאמן, כי מלחמות ה' אדוני נלחם ורעה לא תמצא בך וגו' והיתה נפש אדוני צרורה בצרור החיים את ה' אלהיך".

חזק ונתחזק בעד עמינו ובעד ערי אלוקינו (שמואל ב', י, י"ב)!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הקדישו את הלימוד
לע"נ יקיריכם